«ЧОРНОМОРЕЦЬ»: ВІД ЗАСНУВАННЯ ДО НАШИХ ДНІВ

Близько ста років тому починалася історія найбільшої на півдні нашої країни футбольної арени – стадіону «Чорноморець». Котлован викопали з ініціативи керівників міста, які вирішили спорудити у парку ставок у формі Чорного моря. Але, як часто буває, гостро стало питання нестачі бюджетних коштів і майбутній ставок так і залишився котлованом, який місцеві жителі почали називати «Чорним морем», а хлопців, які грали у ньому у футбол – «чорноморцями».

У 1925 році почалося будівництво стадіону – з футбольним полем правильної еліптичної форми і трибунами для вболівальників. За проектом архітекторів А. І. Дубініна, Н. М. Каневського і Р. А. Володимирської арена була зведена на місці старої фортеці біля Карантинної стіни. Через десять років – у 1935 році – на новій арені відбувся перший матч: збірна Одеси зіграла внічию зі збірною СРСР (0:0). Офіційне відкриття стадіону відбулося дещо пізніше – 18 травня 1936 року і завершилося перемогою збірної Одеси над збірною Дніпропетровська з рахунком 1:0.

Назва арени неодноразово змінювалися: «Стадіон парку імені Т.Г. Шевченко» (1938-1944), «Центральний стадіон «Харчовик» (1945-1957), стадіон «Авангард» (1958), «Центральний стадіон ЧМП» (1959-2003), з грудня 2003 року — «Центральний стадіон «Чорноморець». Місткість трибун у різний час коливалася: при відкритті стадіону в 1936 році подивитися матчі улюбленої команди могли 22 тисячі глядачів. А в 1966 році деякі домашні ігри в рамках 28-го чемпіонату СРСР з футболу збирали по 55 тисяч уболівальників. На даний момент місткість стадіону становить 34 164 глядача.

У роки війни стадіон значно постраждав – при бомбардуваннях портових споруд німецька авіація завдала відчутної шкоди і стадіону. Одесу звільнили 10 квітня 1944 року, а вже через півтора місяці (28 травня) стадіон відкрився. Відновлення почалося в 1945 році. Тоді ж стадіон був переданий у підпорядкування ДСО «Харчовик». Відновлювальні роботи закінчилися в 1947 році, але перший післявоєнний матч відбувся вже 11 серпня 1946 року.

На початку 2008 року було представлено проект нового стадіону, який планували побудувати на місці існуючого. Передбачувана кількість місць для футбольних уболівальників, які зможуть бути присутніми на трибунах під час матчів, становила близько 34 тисяч. 31 січня 2008 року розпочалася реконструкція стадіону «Чорноморець». Робітники приступили до демонтажу десятої і одинадцятої трибун, а також деяких службових будівель. Підготовчий етап перед реконструкцією стадіону проводився так, аби не заважати проведенню офіційних матчів.

25 лютого 2008 року комісія УЄФА відвідала стадіон «Чорноморець» з метою огляду футбольної арени та ознайомлення з планом робіт, які будуть проведені. Незважаючи на те, що в 2008 році вже активно велася робота з реконструкції спортивної арени, в цей час на стадіоні «Чорноморець» проводилися футбольні матчі.

Перед тим, як стадіон був повністю закритий на реконструкцію, сталася важлива подія: 3 вересня 2008 року була забита перша паля нової арени. Всі гості, присутні на цьому заході, залишили свої автографи з побажаннями. Відомий виконавець Валентин Куба виконував написаний ним гімн «Чорноморця», в той час як паля поступово вдавлювалася у землю.

28 листопада 2008 року «моряки» провели на центральному стадіоні «Чорноморець» останній матч перед початком повноцінної реконструкції. Наступні півтора сезони наша команда грала на муніципальному стадіоні «Спартак», аж до відкриття нового стадіону. Після проведення останньої офіційної зустрічі, на стадіоні «Чорноморець» закипіла робота. Почався демонтаж останніх споруд на південних і західних секторах, після чого почалася підготовка до зведення стін. Поступово відходив у історію старий Центральний стадіон. Незважаючи на світову фінансову кризу і нестабільну економічну ситуацію в країні, роботи на стадіоні велися без зупинок і 19 листопада 2011 року відбулося офіційне відкриття стадіону «Чорноморець» після реконструкції.