“КАМП НОУ” (БАРСЕЛОНА, ІСПАНІЯ)

«Камп Ноу» – самый большой по вместимости стадион не только в Испании, но и во всей Европе. Стадион является 12-м по вместимости зрителей стадионом мира и вторым в списке стадионов, предназначенных только для футбола, уступая по этому показателю только мексиканскому стадиону «Ацтека».

«Камп Ноу» – стадіон футбольного клубу «Барселона». З моменту свого відкриття 24 вересня 1957 року, стадіон належав цьому футбольному клубу і спочатку був названий Стадіон ФК «Барселона», проте вже тоді вболівальники називали його «Камп Ноу». Це найбільший за місткістю стадіон не лише в Іспанії, але і у всій Європі. Стадіон є 12-м за місткістю глядачів стадіоном світу і другим у списку стадіонів, призначених тільки для футболу, поступаючись за цим показником тільки мексиканському стадіону «Ацтека».

«Камп Ноу» приймав матчі чемпіонату Європи та світу, а також матчі олімпійського футбольного турніру 1992 року, включаючи фінал. Неодноразово на полі проводилися і фінали найбільших єврокубкових турнірів. Крім цього, стадіон часто використовується як концертний майданчик: тут виступали з концертами Френк Сінатра, Майкл Джексон, U2 та інші зірки світового масштабу.

Перший камінь «Камп Ноу» було закладено у березні 1953 року, а відкриття стадіону відбулося 24 вересня 1957 року. Відтоді «Барселона» розлучилася зі своїм стадіоном Les Corts і стала грати на «Камп Ноу», що дало тисячам уболівальників, яким не вистачало місця на старій арені, можливість відвідувати матчі улюбленої команди. До моменту відкриття «Камп Ноу╗ був одним з найбільших і найвеличніших стадіонів у світі: його місткість становила 90 000 місць.

Незважаючи на офіційну назву, стадіон ФК «Барселона» в народі стадіон був відомий під назвою «Камп Ноу» (що каталанською мовою означає «новий стадіон» або «нова земля»), адже по відношенню до старої арені Les Corts він був новим. Через вісім років після відкриття стадіону президент Енрік Лаудет зібрав нараду, на якій обговорювалося прийняття офіційної назви стадіону – в результаті голосування першість була віддана Estadio del CF Barcelona. Незважаючи на це, більшість уболівальників і журналістів все одно віддавали перевагу «Камп Ноу», і з цієї причини в 2001 році президент Хуан Гаспар скликав нові збори, на яких більшість проголосувала за присвоєння стадіону цього імені.

«Камп Ноу» перебудовувався кілька разів. Вперше це сталося в 1981 році: стадіон було розширено для проведення на ньому матчів чемпіонату світу з футболу 1982 року, що проходив в Іспанії. Місткість «Камп Ноу» була збільшена до 120 000 глядачів. Друга перебудова була здійснена в 1998 році у зв’язку з введенням УЄФА нових правил про те, що всі місця повинні бути забезпечені сидіннями. Для того, щоб стадіон втратив якомога менше місць довелося опустити рівень газону. Місткість стадіону знизилася до 98 934. Розміри футбольного поля становлять 105×68 метрів.

«Камп Ноу» – один з небагатьох європейських стадіонів, які УЄФА оцінює в п’ять зірок. На території стадіону знаходиться офіційний центр службовців ФК «Барселона», офіс керівництва і музей футбольного клубу, який є найбільш часто відвідуваним музеєм в Каталонії.

У вересні 2007 року клуб прийняв проект з перебудови стадіону на честь п’ятдесятиріччя з дня його відкриття. Було організовано Міжнародний конкурс, під час якого архітектори з усього світу представляли свої проекти. Переможцем стала англійська фірма «Фостерс і Партнери», яка відома будівництвом нового стадіону «Уемблі», віадука Мійо, вежі Кольсерола, нового торгового центру в Нью-Йорку. Початковий бюджет склав 250 мільйонів євро. Модель проекту вперше була представлена публіці перед початком матчу між «Барселоною» і «Севільєю», який проходив 22 вересня 2007 року.

Згідно з проектом реконструкції «Камп Ноу», місткість стадіону буде збільшена до 112 000 глядачів – у цьому випадку стадіон стане третім у світі за місткістю.