«СТАДІОН ВЕМБЛІ» (ЛОНДОН, АНГЛІЯ)

«Стадіон Вемблі», відомий також як «Новий Вемблі», – футбольний стадіон, розташований у Лондоні, Англія. Стадіон було відкрито у 2007 році на місці старого стадіону «Вемблі», який був одним з найвідоміших футбольних стадіонів світу до моменту знесення в 2003 році.

«Новий Вемблі» вміщує 90 000 глядачів і є другим за місткістю стадіоном в Європі після «Камп Ноу». На ньому свої домашні матчі проводить Національна збірна Англії з футболу. Власником стадіону є керуюча організація англійського футболу, Футбольна асоціація Англії (FA). У порівнянні зі старим «Вемблі», відмінною особливістю якого були білі «вежі-близнюки», новий стадіон відомий своєю «аркою Вемблі» висотою у 134 м.

У 2012 році на стадіоні пройшли футбольні фінали літніх Олімпійських ігор 2012 року. Крім матчів національної збірної, на «Вемблі» проводяться півфінали і фінали Кубка Англії, матчі Суперкубка Англії, фінали Кубка Футбольної ліги і Трофею Футбольної ліги, а також матчі плей-офф Футбольної ліги. У 2011 році стадіон прийняв фінальний матч Ліги чемпіонів УЄФА. У 2013 році на «Вемблі» знову пройшов фінал Ліги чемпіонів УЄФА. Крім футболу, на стадіоні проводяться матчі регбі-ліги і матчі з американського футболу. На «Вемблі» також проводяться концерти.

«Вемблі» став одним з найдорожчих стадіонів у світі: витрати на його будівництво склали 798 млн фунтів стерлінгів. Також біля стадіону найбільше число глядацьких місць під дахом серед усіх стадіонів світу.

В основу дизайну нового 90-тисячного «Вемблі» лягла форма чаші з розсувним дахом. Також він може використовуватися як атлетичний стадіон: для цього проектом передбачена можливість зведення тимчасової платформи на нижніх ярусах. Відмінною рисою стадіону є гратчаста арка з круглим перетином діаметром 7 метрів і довжиною у 315 метрів, що здіймається на висоту 133 метри. Арка підтримує всю вагу північного даху і 60% ваги висувного даху на південній стороні. Арка стадіону є найдовшою незакріпленою конструкцією даху у світі.

На стадіоні також передбачена система платформа, яка може бути задіяна при необхідності використання стадіону для виступів атлетів. При використанні цієї системи місткість стадіону знизиться до 60 000 місць.

Новий стадіон було здано у експлуатацію і передано Футбольній асоціації Англії 9 березня 2007 року. На офіційному сайті стадіону з’явилося повідомлення, що «Вемблі» буде відкрито для відвідувачів 3 березня, проте фактично це сталося через два тижні, 17 березня. Офіційна церемонія відкриття стадіону пройшла 19 травня 2007 року, коли на новому «Вемблі» пройшов фінал Кубку Англії.