«АЦТЕКА» (МЕХІКО, МЕКСИКА)

«Ацтека» – один з найбільших у світі футбольних комплексів, розташований в столиці Мексики Мехіко. Місткість 87 523 людини. Це найбільший стадіон в Латинській Америці і п’ятий за величиною у світі, а також найбільш місткий стадіон світу, розрахований спеціально для змагань з футболу. Один з найбільш високогірних стадіонів світу «Ацтека» знаходиться на висоті понад 2200 метрів над рівнем моря. Це один з двох стадіонів, що двічі приймали вирішальний матч чемпіонату світу з футболу (разом з бразильською «Мараканою»).

До 2014 року був єдиним стадіоном, на якому проходили фінали двох чемпіонатів світу з футболу — в 1970 і 1986 роках. Саме на цьому стадіоні збірна Бразилії, очолювана Пеле, у 1970 році навічно завоювала Золотий кубок богині Ніки, вигравши свій третій чемпіонат світу. Півфінальна гра турніру між Італією і ФРН (4:3) деякими фахівцями називається кращою грою XX століття.

Тут 22 червня 1986 року Дієго Марадона забив гол і продемонстрував «Руку Бога» у чвертьфінальній грі Аргентина-Англія. «Ацтека» також була однією з арен літніх Олімпійських ігор 1968 року в Мехіко і головним стадіоном футбольного змагання. «Ацтека» – головний стадіон Мексики, на якому з 1966 року проводить домашні матчі Національна збірна. На стадіоні зараз виступає лише один клуб – «Америка».

Стадіон не виглядає високим зовні, так як ігрове поле знаходиться на дев’ять метрів нижче рівня вулиці. При будівництві стадіон був зорієнтований таким чином, щоб сонце перетинало ігрове поле перпендикулярно, ставлячи команди в рівні умови.

17 серпня 1986 року матч «Америка» – «Гвадалахара» на стадіоні «Ацтека» закінчився унікальним випадком: суддя Антоніо Маркес на 71 хвилині матчу («Америка» вела в рахунку 1:0) видалив усіх 22 гравців за участь у колективній бійці. Приводом до бійки послужив удар захисника гостей Кірарте форварда господарів Ермосільо. Матч так і не дограли.

16 червня 2001 року вперше у своїй історії збірна Мексики програла матч відбіркового турніру чемпіонату світу на «Ацтеці», поступившись збірній Коста-Ріки 1:2 в матчі відбору на Чемпіонат світу 2002 року. Поразка увійшла в історію як «Ацтекасо» за аналогією з «Мараканасо» – аналогічним програшем Бразилії Уругваю в 1950 році на «Маракані».