«САНТЬЯГО БЕРНАБЕУ» (МАДРИД, ІСПАНІЯ)

Стадіон «Сантьяго Бернабеу» – футбольний стадіон, розташований в столиці Іспанії – Мадриді. Є домашньою ареною футбольного клубу «Реал Мадрид», іноді на ньому проводить матчі і збірна Іспанії. Стадіон має четверту, вищу категорію УЄФА. Вміщує 81 044 глядача.

Стадіон побудований в 1947 році, пізніше він був названий на честь президента «Реала» Сантьяго Бернабеу, в роки правління якого клуб виграв шість Кубків європейських чемпіонів і безліч внутрішніх трофеїв.

Перша велика реконструкція арени пройшла вже в 1954 році: кількість місць було розширено до 102 000 шляхом зведення двох стоячих трибун, що змикають перший і другий амфітеатри стадіону у кільце. У травні 1957 року пройшов матч «Реала» і «Спорт Ресіфі», на ньому вперше на стадіоні було використано електричне освітлення.

Наступна реконструкція «Сантьяго Бернабеу» відбулася до проведеного в Іспанії чемпіонату світу 1982 року. Роботи тривали 16 місяців і обійшлися в 704 млн. песет, з яких 530 млн. було виділено муніципалітетом Мадрида. На вимогу ФІФА не менше 2/3 всіх місць на стадіоні повинні були бути сидячими, тому місткість стадіону впала з 102 000 до 90 800, 24 550 місць з яких розташовувалися під новим дахом. Також було реконструйовано фасад і було встановлено два нових електронних табло. На стадіоні пройшли чотири матчі чемпіонату світу: три гри другого етапу групи B і фінал.

У 2000 році президентом «Реала» став Флорентіно Перес; за п’ять років (2001-2006) він інвестував в Стадіон 127 млн. доларів: звели фасад східної бічної трибуни, де розташувалися нові офісні приміщення, зал преси, VIP-ложі. 27 жовтня 2007 року арена отримала статус «елітної» за класифікацією УЄФА.

У квітні 2019 року президент «Реала» Флорентіно Перес представив разом з мером Мадрида Мануелою Карменою проект реконструкції стадіону, яка стала можливою завдяки кредитам в 525 млн. євро, наданим двома американськими банками (Merrill Lynch і JP Morgan), в угоді також брали участь і іспанські банки.

У «Реалі» сподіваються, що до сезону 2022-2023 новий стадіон буде реконструйований і повністю готовий до роботи. Зовнішній вигляд стадіону значно зміниться за допомогою напівпрозорого облицювання з нержавіючої сталі, яка буде мати регульовану систему освітлення в залежності від денного світла.

Епіцентр робіт знаходиться на східній стороні стадіону. Там проводиться найважливіша частина модернізацій, які будуть служити для перетворення футбольного стадіону в багатофункціональну арену для інших видів спорту, концертів і різних розважальних заходів, за допомогою яких клуб планує отримати значний дохід.