«СТАД ДЕ ФРАНС» (ПАРИЖ, ФРАНЦІЯ)

«Стад де Франс» – стадіон у Франції, розташований у північному передмісті Парижа Сен-Дені. Був побудований спеціально до чемпіонату світу з футболу 1998 року у Франції. Стадіону було довірено провести головний матч турніру-фінал. В даний час вміщує 81 338 глядачів, витрати на будівництво склали близько 285 млн. євро.

В даний час арена є місцем проведення домашніх матчів збірної Франції з футболу та регбі. Крім того, «Стад де Франс» приймає і легкоатлетичні змагання – на ньому пройшов Чемпіонат світу з легкої атлетики 2003 року. На стадіоні пройдуть церемонії відкриття і закриття, а також легкоатлетичні змагання і фінал футбольного турніру в рамках Літніх Олімпійських ігор 2024 року.

Стадіон планувався до будівництва з початку 1980-х, коли Франція претендувала на проведення чемпіонату світу з футболу 1990 року, але 31 липня 1983 року, за рік до голосування, зняла заявку. Коли Франція отримала право провести Чемпіонат світу 1998 року, спортивна влада все ж вирішила побудувати новий стадіон. Стадіон відкрився 28 січня 1998 товариським матчем збірних Франції та Іспанії. Матч закінчився перемогою збірної Франції з рахунком 1:0, перший м’яч в історії стадіону на 20-й хвилині забив Зінедін Зідан.

Стадіон приймав сім матчів чемпіонату Європи з футболу 2016 року, включаючи матч-відкриття за участю збірної Франції та фінал Португалія – Франція, де господарі чемпіонату програли португальцям (0:1).

Від самого початку стадіон став концертним майданчиком міжнародного рівня. 25 липня 1998 року, через два тижні після фіналу чемпіонату світу з футболу, на «Стад де Франс» виступили The Rolling Stones. У вересні 1998 року відбулися три концерти Джонні Холлідея, що зібрали в сумі понад 210 тисяч глядачів. На стадіоні виступали Селін Діон, Тіна Тернер, Пол Маккартні, Мадонна, Metallica, Lady Gaga, Джастін Тімберлейк та інші всесвітньо відомі виконавці.

13 листопада 2015 року, під час матчу Франція-Німеччина, біля стадіону стався один із серії терактів у французькій столиці, відповідальність за які взяло на себе угруповання «Ісламська держава». Подвійний вибух стався в околицях «Стад де Франс» під час першого тайму зустрічі. Ніхто з тих, що знаходилися на стадіоні не постраждав. Потужні розриви були чутні на «Стад де Франс», проте матч не був перерваний і був дограний до кінця: збірна Франції перемогла Німеччину з рахунком 2:0.