УСІ НЮАНСИ ТА СЕКРЕТИ: ЯК ПОЛЕ СТАДІОНУ «ЧОРНОМОРЕЦЬ» ГОТУЮТЬ ДО МАТЧІВ

Футбольний стадіон – це перш за все поле, зелений газон. Догляд за ним, підтримка в ідеальному стані – це результат щоденної і наполегливої праці великої кількості співробітників. Про газон стадіону «Чорноморець» і подробиці догляду за ним розповів начальник агротехнічного відділу комплексу Леонід Сухотський.

«Футбольне поле – це лише на перший погляд просто майданчик, усаджений травою. Насправді, його «наповнення» досить складне. Поле – воно як пиріг. Спочатку йде основа – котлован, далі дренажні труби, на них – щебінь великої фракції, потім дрібної фракції, далі – пісок, слідом – основа для росту трави, а за нею – дерен», – пояснює фахівець стадіону.

Газон футбольного поля стадіону непростий – це елітне трав’яне покриття сорту Райграс, насіння якого купують в Канаді. Насіння дуже хороше, трава росте яскраво-зеленого кольору, посухостійка, швидко приживається, а після футбольних матчів добре відновлюється. Поле «Чорноморця» засівають навесні або восени, причому насіння дають сходи досить швидко – вже через 7-10 днів після посіву.

«Ми засіяли поле два тижні тому, зараз вже видно результат – пішли сходи, – розповідає начальник агротехнічного відділу, – але просто засіяти поле недостатньо. Щоб підтримувати газон в хорошому стані, за ним потрібен постійний догляд. Роботи на стадіоні тривають фактично з лютого по грудень. Після зимового періоду, в лютому або початку березня, ми вмикаємо підігрів – у нас є близько 24-х кілометрів кабелю. Після цього накриваємо поле спеціальною агротканиною, яка дає снігу розтанути і готує поле до весняного сезону. А навесні, після засіву поля, ми накриваємо його агротканиною, яка сприяє зростанню трави і притягує ультрафіолет. У нас, наприклад, за погодними умовами 10 градусів тепла, а під тканиною вже 15 градусів – трава починає рости швидше», – пояснює Леонід Сухотський.

Регулярно, протягом усього сезону, на поле вносять добрива. Їх використовують раз на п’ятнадцять днів, аби нова трава укоренилася і дала побільше стебел. Крім того, раз на тиждень, для профілактики, газон обробляють фунгіцидами – це особливі речовини, які використовуються для боротьби з різними хворобами трави. І, звичайно ж, траву потрібно поливати. Для цього на полі є 24 зрошувачі автоматичного поливу.

«Коли дуже спекотно, ми вмикаємо їх вдень і розприскуємо на поле, щоб дати прохолоду траві, а рано вранці поливаємо поле повністю. Дивимося на погодні умови – скільки потрібно кубів води, аби трава отримала необхідну кількість вологи», – розповідає Леонід Сухотський.

Два рази на тиждень траву на стадіоні косять – для цього є дві косарки: роторна і циліндрична. А після кожного матчу поле ретельно оглядають і «ремонтують».

«Треба знайти вибиті місця, засіяти їх, зшити спеціальними пристроями, щоб не було поривів трави і аби поле було в ідеальному стані до наступного футбольного матчу», – пояснив начальник агротехнічного відділу стадіону.

До речі, ігри на футбольному полі рекомендується проводити не частіше, ніж раз на тиждень, щоб не постраждала трава. «Наш газон витримує такий режим. Проблем жодного разу не було, трава швидко відновлюється. Досі з боку футболістів нарікань не було», – резюмував Леонід Сухотський.